top of page
1863_1_8.jpg

ISTORINĖ VIETA

"Karčma 1863" įsikūręs istorinėje vietoje. Gyvenvietė ant Bakšto kalno, esanti aukštutiniame gatvės gale, egzistavo gerokai prieš Gedimino laikus, dar XII amžiuje. 

Vietovės senumą liudija smuklės rūsyje esantis riedulys, kuris buvo atkastas čia pat, kai buvo remontuojamos patalpos. Egzistuoja nuomonė, kad šis riedulys buvo skirtas alaus dievui Ragučiui, nes ant jo yra jaučio ženklas. Greičiausiai tai buvo kapišono, kurio antrasis akmuo stovi aikštėje prie karčemos, dalis.

Būdama viena seniausių Vilniaus gatvių, Bokšto gatvė alsuoja istorija. Dokumentuose ji minima nuo XV a. Per šimtmečius čia būta daug ko: veikė masonų ložė, čia koncertavo Stanislavas Moniuška, buvo įrengtas artilerijos bastionas. Šioje gatvėje vaikystę ir ankstyvąją jaunystę praleido Józefas Piłsudskis, vienas iš atgimstančios Lenkijos kūrėjų.

Pastate, kuriame dabar yra Karčma, Bokšto ir Latako gatvių sankryžoje, XIX a. buvo įsikūręs vienas seniausių Vilniaus viešbučių - Niszkowskio viešbutis. Jame 1862 m. apsistojo vienas iš 1863 m. sukilimo (dar vadinamo Konstantinio Kalinauskio sukilimu, dar vadinamo Sausio sukilimu, dar vadinamo Lenkų sukilimu) vadų Zigmantas Sierakauskas. Būtent čia prieš pat sukilimo pradžią viešbutyje įvyko sukilėlių susirinkimas, kuriame, be kitų, dalyvavo ir Konstantinas Kalinauskas.

O 1905-1914 m. tame pačiame name gyveno daktaras Jonas Basanavičius, lietuvių istorikas, tautosakininkas, publicistas, visuomenės veikėjas, lietuvių tautinio atgimimo patriarchas, kaip rašoma ant pastato esančioje memorialinėje lentoje. Karčmoje galima rasti knygų su jo darbais lietuvių kalba.

Šiandien Bokšto gatvė yra viena vaizdingiausių ir nuotaikingiausių Vilniaus senamiesčio gatvių. Joje įsikūrusios jaukios kavinės ir muziejai. Eidami šia gatve galite pajusti istorijos dvelksmą ir pamatyti įvairių epochų architektūros paminklus.

img_4642-fyou2_edited.jpg

HEROJAI 1863

Viena iš išskirtinių vietų "Karčmoje 1863" yra siena, skirta 1863-64 m. sukilimams, taip pat ankstesnių 1794 m. ir 1830-31 m. sukilimų didvyriams atminti. Laikui bėgant siena tapo ne tik mūsų įstaigos simboliu, bet ir vieta, kuri traukia lankytojų dėmesį ir kelia jiems daugybę klausimų. Džiaugiamės, kad sukilimų istorija kelia tokį susidomėjimą, todėl norime jums pasiūlyti internetinę ekskursiją po mūsų nedidelę parodą. Tai ne tik "Karčma 1863" sienas puošiančių paveikslų aprašymas, bet ir su mūsų istorija susijusių nuotraukų, vaizdo įrašų, dainų ir net žaidimų rinkinys. Kviečiame leistis į virtualią kelionę.

IMG_20240508_184938-01.png
bottom of page